top of page

Odos tipus daugelis labai gerai pažįstate ir esate girdėję: normali, riebi, mišri ir sausa. Tai mūsų konstitucinis vienetas, atkeliavęs su mūsų DNR.

Tvarkingai ir sąžiningai prižiūrint odą pagal jos odos tipą nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, bet .. Netvarkinga priežiūra, netaisyklinga priežiūra, agresyvios, netinkamai parinktos priemonės - odos tipą išbalansuoja ir tai pasireiškia odos būklės pablogėjimu.

Žemiau išvardintos (dažniausios) būklės gali pasireikšti bet kuriam odos tipui ir kuo didesnis būklių mišrumas  - tuo tampa sudėtingesnė odos atstatymo programa. Per ilgai uždelsus arba netaisyklingai prižiūrėjus tokią odos būklę - atsiranda poreikis kompleksiniam (medikamentiniam) gydymui.  

ODOS BŪKLĖS

740234602084b3c9c4406fe9f32638e1.png

REAKTYVI/ JAUTRI ODOS BŪKLĖ

Oda sausa, sudirgusi, paraudusi (raudona – deganti), kamuojama uždegimo ir niežulio – taip atsitinka dėl odos „pralaidumo“, nes į oda lengvai patenka ir įsiskverbia neigiamą poveikį sukeliantys dirgikliai, alergenai ir mikroorganizmai.

Ši odos būklė - tai pažeistos odos apsauginės (hidrolipidinės plėvelės) pasekmė, kuomet paviršiniai odos nerviniai receptoriai "aštriai "reaguoja su visa aplinka, nuolatos palaikydami uždegimo nuotaikas odoje.

Priežastis: išbalansuota ir nesustyguota odos priežiūros rutina arba medikamentų vartojimas, kuris nusilpnina vietinį ir sisteminį imunitetą.

Sprendimas:  odos imuniteto stiprinimas ir aštrios reakcijos nuraminimas, odos apsaugos atstatymas, lipidinio sluoksnio atstatymas. 

PRIEŽASTYS LEMIANČIOS ODOS REAKTYVUMĄ/JAUTRUMĄ:

 

Vidinės:

  • Stresas,

  • Nuovargis,

  • Ligos,

  • Hormonų disbalansas.

Išorinės:

  • Saulė,

  • Šaltis,

  • Tarša,

  • Kosmetikos produktai.

  • Padidėjęs jautrumas gali sukelti įvairias reakcijas, pvz.:

  • Dilgčiojimas,

  • Paraudimas,

  • Pojūčių diskomfortas,

  • Perštėjimas,

  • Tempimas,

  • Karštos, degančios odos pojūtis.

DEHIDRATUOTA ODA

Dehidratuota oda - oda vietomis išsausėjusi, ant odos skirtingose vietose pasireiškia raudoni, pleiskanojantys/ perštintys įvairaus dydžio "lopinėliai", kurie ypatingai vizualiai matomi, kuomet užsidedama pudra. Odą traukia, regis nėra komfortiško kremo, kuris neriebalintų bet tuo pat metu ir gerai sudrėkintų sausas ir pleiskanojančias odos sritis. Greitai ir jautriai reaguoja į temperatūros svyravimus, jaučiamas deginimo jausmas.

Dehidratuota oda - tai apsauginės sistemos sutrikimas.

PRIEŽASTYS LEMIANČIOS ODOS DEHIDRATACIJĄ:

Drėgmė odoje negali išsilaikyti, jos nepajėgia sulaikyti sunaikinta hidrolipidinė plėvėlė, tad vanduo išgaruoja - oda dehidratuoja. 

Pirmiausiai vanduo turi patekti į odą, už tai atsakingas glikozaminglikanas. Natūraliai jo randama odos audiniuose, tad papildžius jo atsargas odoje - mes galėsime išsaugoti odos paviršių lygų ir elastingą.

Patekus vandeniui į odą, būtina jį sulaikyti.

Skvalenas randamas odos riebaluose, kurie susiriša su vandens molekulėmis ir sudaro nepralaidžią plėvelę, pro kurią vanduo išgaruoti negali, o tai reiškia, jog odos paviršius apsaugotas nuo TEWL.

 

Atstačius odos apsauginę plėvelę - būtina papildyti drėgmės atsargas odoje. Pirmiausia - tai vanduo. Vandeniui pritraukti, naudokite hialurono rūgštį. 

Sprendimas: drėgmės atstatymas, aktyvių veikliųjų medžiagų prisotinimas, mikrocirkuliacijos stimuliacija - ląstelių aprūpinimas deguonimi, lipidų atstatymas.

RIEBI/ PROBLEMATINĖ ODA

Spuogai yra labai dažna odos liga, kuri pasitaiko ne tik paaugliams, bet ir suaugusiems.

Priežastis: riebalinių liaukų ir plaukų folikulų veiklos sutrikimas. Esant normaliai veiklai, riebalinės liaukos išskiria sebumą (riebalą), kad apsaugotų, suteptų ir drėkintų odos paviršių - tai yra apsauginė funkcija, noriu pastebėti, jog sebumas keliauja iš plauko folikulo į odos paviršių ir kuomet šis kelias sutrinka, atsiranda padariniai.

Spuogai gali formuotis, kai užsikemša riebalinės liaukos ir plaukų folikulai, dėl negyvų odos ląstelių pertekliaus (ląstelės atsisluoksniuoja ne tik odos paviršiuje, mums matant, kaip pleiskanojimą, bet ir pačioje plauko folikulėje).

Tokiomis aplinkybėmis pradeda daugintis bakterijos, kurios suformuoja uždegimą - kurį mes vadiname spuogu.  

PRIEŽASTYS LEMIANČIOS AKNĘ ATSIRADIMĄ:

  • Paauglių spuogai. Dėl hormoninių pokyčių - padidėja androgenų kiekis, todėl paauglių riebalinės liaukos veikia kelis kartus sparčiau, nei suaugusiųjų odoje.

  • Aktyvi hiperkeratozė. Dėl intensyvaus suragėjusių ląstelių kaupimosi tiek ant odos, tiek plauko folikulėje - priežastimi gali būti net ir tos tos kosmetinės priemonės, kurios spartina regeneraciją (AHA ir BHA), todėl tik kvalifikuotas specialistas, įvertinęs, tipą ir odos būklę, gali rekomenduoti veiksmingas priemones namų priežiūroje bei parinkti tinkamą kosmetologinę procedūrą.

  • Kosmetinės priemonės turinčios aliejaus, silikono, vaškų pagrindą - gali paskatinti spuogų atsiradimą, nes užblokuoja perteklinio riebalo ištekėjimą iš latakų. 

  • Medikamentai. Kontraceptinės priemonės, steroidiniai vaistai, kuriuose yra hormonų gali paskatinti spuogų atsiradimą, o esamą - pabloginti. 

  • Dieta. Šiai dienai mokslininkai linkę teigti, jog sūrus maistas, perdirbtas ("greitmaistis") maistas, transriebalai, maisto produktai, turintys aukštą glikemijos indeksą, pieno produktai ir kt., keičia žarnyno mikroflorą, dėl šios ir kitų fiziologinių priežasčių ir padarinių - skatina formuotis odos uždegiminiams procesams, spuogams. 

  • Genetinis polinkis. Jeigu Jūsų tėvams (vienam arba abiems) paauglystėje buvo problemų  su akne, didelė tikimybė, jog šią problemą tuirėsite ir Jūs. Tačiau nusivilti nereiktų - sprendimas visuomet yra! 

VEIDO RAUDONIS - ROZACIJA

Veido rožinė, arba rozacija atrodo kaip paviršinės išsiplėtusios kraujagyslės, sukeliančios paraudimą ir neretu atveju, patinimą. Šios kraujagyslės dažniausiai lokalizuojasi veido centre, ant skruostikaulių.

 Veido paraudimas, sąlygojamas išorinių aplinkos veiksnių, gali skirtis raudonio intensyvumu. Be to, rožinė kartais gali pasireikšti kaip iškilę smulkūs, raudoni, su balta galvute, spuogeliai, kurie sunkiai išsispaudžia ir skiriasi nuo įprastų spuogų.

Žemiau pateiksiu dažniausias priežastis, kurios skatina rožinės atsiradimą, sąraše galėsite pastebėti, jog Jums tinka keli dirgikliai, o galbūt, nerasite tinkamos priežasties, nes priežasčių veido raudoniui - rozacijai- atsirasti yra begalės.

 Jeigu jau sergate rozacija, Jums labai svarbu žinoti apie tam tikrus provokuojančius veiksnius, kad galėtumėte valdyti odos būklę bei rasti veiksmingą gydymą.

Žinodami, kas sukelia problemą, sužinosite apie savo būklę ir išvengsite provokuojančių veiksnių, kurie skatina arba dar stipriau blogina rožinę.

PRIEŽASTYS LEMIANČIOS ROŽINĖS ATSIRADIMĄ, PAŪMĖJIMĄ:

  • Saulės poveikis

Tai yra labiausiai paplitęs rozacijos paūmėjimo veiksnys. Net ir trumpalaikis saulės poveikis gali būti susijęs su rožine. Jeigu jau sergate rozacija, Jums vertėtų maksimaliai vengti saulės. Būtinai naudokite aukštą SPF apsaugą. Kadangi šiai odos būklei sunku rasti tinkamą priemonę - registruokitės į konsultaciją.

  • Alkoholis

Vos tik alkoholis patenka į kraują, jis IŠKARTO keičia odos kraujotaką:

Išsiskiria hormonai, suveikia histamino 1 receptoriai (uždegimo mediatoriai), kurie skatina kraujagyslių vazodilataciją (išsiplėtimą) ir tuomet veidas raudonuoja ir skruostukai tampa priestalės veiklos išdavikai.

  • Aplinkos poveikis

Vėjas ir šaltis - tai dar vienas išorinis dirgiklis, kuris skatina veido rozacijos atsiradimą.

Be to, ore esantys teršalai gali taip pat paskatinti šią odos būklę. Labai svarbu aptikti pagrindinį dirgiklį ir ji kiek įmano greičiau pašalinti iš savo aplinkos. Dirgiklių galite ieškoti tarp: purškiklių, tokių kaip plaukų lakas ar dezodorantas ir pan., nes tai padės sumažinti ir sušvelninti simptomus. Pasidarykite kruopščią naudojamų priemonių reviziją ir eliminuokite odą erzinančias priemones.  

  • Karšti gėrimai

 Norėdami sumažinti odos paraudimą, pabandykite sumažinti geriamų gėrimų temperatūrą. Taip pat verta pastebėti į kokius gėrimus Jūsų oda reaguoja labiausiai. Pvz. pieno produktai dažnai gydytojų įvardijami kaip dažniausias provokatorius.

  • Stresas 

Tyrimai įrodė ir faktai veidrodyje rėkia, jog stresas stipriai pažeidžia odos apsaugines f-jas: atsiranda sausumas, diskomfortas, pleiskanojimas, išryškėja veido raudonis, oda atrodo negyvybinga, raukšlės vizualiai tampa ryškesnės.

ESTETINĖS MEDICINOS SPECIALISTĖ PATARIA

IMG_8543.jpeg
Išvardintos (dažniausios) odos būklės gali pasireikšti bet kuriam odos tipui ir kuo didesnis būklių mišrumas  - tuo tampa sudėtingesnė odos atstatymo programa. Per ilgai uždelsus arba netaisyklingai prižiūrėjus tokią odos būklę - atsiranda poreikis kompleksiniam (medikamentiniam) gydymui.  
bottom of page