Lytinių hormonų tyrimų patikra pagal menstruacinį ciklą
- 03-20
- 4 min. skaitymo
Atnaujinta: 03-20
Vadovaujuos tokiu principu: aš ir klientas – tai komanda, todėl norint išspręsti odos problemas, gilinuosi ir išorinius faktus, ir į vidų, taikau holistinę odos priežiūros taktiką. Tačiau pasitaiko taip, kad neužtenka procedūras pritaikyti pagal savo asmeninį menstruacijų ciklą (detaliau ir plačiau skaitykite čia), problema slypi giliau, hormoniniame fone.
Dažnu atveju nukeliavus į tyrimų laboratoriją atlikti tyrimai parodo, kad viskas tvarkoje, nors akivaizdžiai – toli gražu ne.
Kodėl taip įvyksta? Nes tiesiog nežinote, kada yra geriausias laikas ištirti skirtingus hormonus. Šiame straipsnyje pateiksiu kraujo tyrimų atlikimų rekomendacijas, kurias surinkau dirbant kabinete su savo srities profesionalais, daktarais, specialistais jiems asistuojant procedūrų bei konsultacijų metu – buvau ir tikrų tikriausia studentė, nes užrašus pildydavau greičiau nei kadaise studijų metu, todėl visos žemiau nurodytos rekomendacijos ir pateikta informacija – tai ne iš „bobučių pasakojimų“, o gyvos pacientų istorijos, jų sprendimai, kurie pagrįsti mokslu.
Papildant „menstruacinis ciklas. Hormonai. Odos būklė“ temą, esu detaliau aprašius visus biocheminius veiksnius bei sprendimo metodus šiame straipsnyje: „kodėl prieš ciklą nerekomenduoju atlikti invazinių procedūrų/ veido valymo?“, tačiau didėjant rekomenduotam klientų skaičiui, esu pastebėjus dominuojantį nuogąstavimą: „pasidariau aš tuos tyrimus ir gydytoja sako, kad viskas ok, bet aš jaučiu, kad ne taip ir viskas yra ok“, todėl jeigu kovojate su hormonų pusiausvyros sutrikimais, o jų (hormonų) lygis kiekvieną mėnesį skirtingas, žemiau pateikta informacija Jums padės suprasti, iš kur kilo konkreti problema ir nuėjusi atlikti tyrimų – tyrimo rezultatų analizė bus tikslesnė.

ESTROGENAS
Vertinant estrogenų lygį, kraujo tyrimus reikia atlikti ciklo 3 dieną.
Norint įvertinti estrogeno lygį bus analizuojami šie kraujo tyrimai:
estradiolio (E2), folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) ir liuteinizuojančio hormono (LH) kraujo tyrimai.
Ką šiuo metu (3 ciklo dieną, kai kuriais atvejais 19–22 dieną arba maždaug 5–7 dienas po ovuliacijos) parodo tyrimai?
Naudinga norint sužinoti, kokia rizika susirgti policistinėmis kiaušidėmis.
Vaisingumo vertinimas.
Kiaušidžių rezervo vertinimas.
Pagrindinis tikslas atliekant FSH ir LH tyrimus: padeda suprasti, kaip smegenys bendrauja su kiaušidėmis, o hormonai gali padėti mums suprasti, kaip kiaušidės reaguoja į šį bendravimą.
Pagal skirtingą moters laikotarpį skiriasi ir estrogeno tipai:
E1 – Estronas – yra pagrindinis hormonas, kurį jūsų kūnas gamina menopauzės ir pomenopauzės metu. Tai silpnesnė estrogeno forma nei estradiolis
E2 – Estradiolis – yra pagrindinis hormonas, kurį jūsų organizmas gamina reprodukciniu laikotarpiu.
E3 – Estriolis – yra pagrindinis hormonas, kurį jūsų kūnas gamina nėštumo metu.
Pagrindinis tikslas atliekant estrogeno tyrimą: padeda išsiaiškinti, ar tokie simptomai, kaip svorio padidėjimas, dirglumas ir gausios mėnesinės, yra susiję su estrogenų dominavimu.
PROGESTERONAS
Progesterono lygis yra didžiausias praėjus 5–7 dienoms po ovuliacijos, kuri yra liuteininėje fazėje (antroje jūsų ciklo pusėje). Štai kodėl rekomenduojama atlikti tyrimą 28 dienų ciklo 19–22 dienomis.
Ciklo vidurys – 14 ciklo dieną – per ovuliaciją (iš 28 ciklo dienų) geriausia, kai galite pasitikrinti šį hormoną, tačiau tik biologijos vadovėlyje viskas vyksta kaip laikrodukas, gyvenime yra šiek tiek kitaip, todėl laikytis „cyku–cyku“ dienų skaičiaus – per daug rizikinga, norint tiksliai išsiaiškinti esamos problemos priežastį.
Tai kaip sužinoti, kada pas Jus vyksta ovuliacija?
Stebinti bendrą kūno temperatūrą, kuri dažniausiai jusmiškai didesnė, aukštesnė ir vertinant makšties išskyras – jos tampa klampesnės, tirštesnės konsistencijos.
Jei nuolat stebėsite šiuos savo kūno pokyčius, galėsite be didelių sunkumų apytiksliai nustatyti ovuliacijos laiką. Tiems, kieno ciklas nereguliarus, į pagalbą ateina LH juostelės.
Padidėjusio progesterono lygis pasižymi vandens susilaikymu organizme, kuris pasireiškia patinimu, jautriomis, skausmingomis krūtimis, galvos skausmu bei slogesne nuotaikų kaita.
Sumažėjusio progesterono lygis (atliekant ciklo pradžioje – žemas lygis jis būna natūraliai) pasižymi tokiu pačiu simptomiškumu: nuotaikų kaita, svorio padidėjimas, krūtų jautrumas, fibrocistinės krūtys, gausios mėnesinės, miomų/polipų vystymasis.
Jeigu atsiranda liuteininėje fazėje odos dermatito simptomai – šiuo laikotarpiu atliktas tyrimas padės išsiaiškinti, ar neturite retos ligos – progesteroninio dermatito.
TESTOSTERONAS
Nors moteriškiausiu hormonu laikomas estrogenas, bet žemo vyriškojo hormono rodiklių stebėjimas gali parodyti/ paaiškinti libido, nuovargio, depresijos priežastis.
Kai testosterono lygis aukštas – paaiškinamas policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), aknės ir spuogų bėrimų priežastys, padidėjusio plaukuotumo (hirsutizmo) priežastys (ant smakro, krūtinės, pilvo..) bei nereguliarių mėnesinių priežastys. Padidėjęs testosterono lygis taip pat gali sukelti plaukų slinkimą galvos odoje.
Vyriškojo hormono, taip pat kaip ir estrogeno, lygis skiriasi pagal amžiaus laikotarpį, todėl tiriant testosteroną svarbu patikrinti ir laisvąjį testosteroną, ir lytinius hormonus surišantį globuliną (SHBG), kad susidarytumėte aiškų vaizdą apie tai, kas tiksliai vyksta jūsų organizme.
Testosterono lygį galite išmatuoti bet kuriuo mėnesio laikotarpiu, tačiau patį testą geriausia atlikti ryte, nes tuo metu testosterono lygis yra didžiausias.

Kitame straipsnyje apžvelgsiu kitų hormonų:
insulino,
kortizolio,
dehidroepiandrosterono sulfato (DHEA-S),
skydliaukės tyrimus ir jų svarbą analizuojant esamą organizmo būseną.
KĄ DARYTI, JEIGU MENSTRUACINIO CIKLO NĖRA (AMENORĖJA) ?
Šiuo atveju ginekologai pirmiausiai (dažniausiai) skuba skirti kontraceptines tabletes, kaip ir dermatologai – prie aknės iškart Roaccutane'ną.
Jeigu jau vartojate kontraceptines priemones, atminkite, jog negalėsite tiksliai ištirti FSH, LH, estradiolio ar progesterono lygių. Kraujo rodikliai bus „iškraipyti.“
Kraujo tyrimai, kurie rekomenduojami esant menstruacijų išnykimui:
Nėštumo testas – dėl visa pikta, galbūt atsitiko stebuklas :)
Folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH)
Liuteinizuojantis hormonas (LH)
Estradiolis
Skydliaukės hormonų paketas (apie tai bus paruoštas atskiras straipsnis)
Laisvasis testosteronas⠀
Dehidroepiandrosterono sulfatas (DHEA-S)⠀
Insulinas (nevalgius)
Glikuotas hemoglobinas (HgA1C)
REZIUMĖ, KAIP LYTINIAI HORMONAI VEIKIA ODĄ
Vyriški androgenų hormonai, tokie kaip testosteronas, skatina riebalų gamybą, sukeldami padidėjusį riebalavimąsį, dėl kurio atsiranda spuogų ir bėrimų, kurie palieka post–aknės dėmes ir randus.
Didelis progesterono kiekis taip pat gali sukelti bėrimus, užkimšdamas odos poras ir padidindamas sebumo gamybą.
Kolagenas, kuris yra labai svarbus odos elastingumui ir drėgmei, daugiausia palaikomas estrogeno, todėl po menopauzės, kai sumažėja estrogenų, oda gali tapti plonesnė, sausesnė ir mažiau elastinga.

Su meile ir rūpesčiu,
